Rakovina kůže


Rakovina kůže

Rakovina kůže se dělí na tři základní typy. Jsou to bazaliom, spinaliom a melanom.

Bazaliom se vyskytuje častěji. Nádor je leslý a hladký, často může krvácet a svědit. Objevuje se na místech často vystavovaných slunci a u starších osob. Nádor memetastazuje a poměrně dobře se léčí. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění nádoru.

Spinaliom je podobný bazaliomu. Často vytváří vředy a krvácí. Oproto bazaliomu tvoří metastázy a jeho léčba se tím stává náročnější. Pokud se nádor zachytí v raném stádiu, zabrání se metastazování. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění nádoru a následné chemoterapii a radioterapii

Melanom je nejagresivnejší typ rakoviny kůže. Vzniká důsledkem působení Uv záření na pokožku. Častěji se vyskytuje u svetlých typů.  Melanom velmi rychle metastazuje  a léčba je náročná. Spočívá v chirurgiském odstranění nádoru a následné chemoterapii a radioterapii.

Příznaky rakoviny kůže

Zdravé znaménko má pevně ohraničené okraje  a je pravidelné. Je důležité sledovat možné změny na mateřském znaménku. Sledujte zda se nemění velikost znaménka nebo barva. Nemocné znaménko může svědit nebo krvácet. Sledujte i nově vzniklé útvary. Pokud se vám vaše mateřské znaménko nezdá, doporučuji navštívit kožníko lékaře. Je dobré odstranit znaménka na místech, kde mohou být často drážděny, jako lem kalhot, lem podprsenky a další. Výkon hradí pojišťovna pokud nejde pouze o kosmetickou vadu.