Akné


Akné

Odborným názvem Acne vulgaris je chronické onemocnění kůže. Akné se začíná objevovat s příchodem puberty.  Akné vzniká ucpáním výstupu mazové žlázy, následnou kumulací mazu a vzniku zánětu. Po akné často vnikají jizvy. Akné odeznívá s koncem puberty. U dívek kolem 20 roku u chlapců kolem 22-23 roku. Ve vyjmečných případech se může akné vyskytovat i u osob starších 40 let.

Příčiny vzniku akné:

Dědičnost je nejčastější příčinou vzniku akné.. Je velmi pravděpodobné, že pokud rodiče trpí akné, budou mít akné i jejich děti. Nemůsí však být pravidlem.

Déle zvýšená hormonální aktivita, působení chemických látek, stres, anabolika či amfetaminy.

Léčba akné:

Při lehčích projevech akné postačí každodenní, pravidelná péče zahrnující čistění pleti, používání vhodných krémů a jednou za týden používání peelingů a pleťových masek.

Pokud trpíte horšími projevy akné je dobré navšívit kožního lékaře, ten vám doporučí vhodné kosmetické a léčebné přípraky. Dobrá je také změna životosprávy. Ta zahrnuje dostatek tekutin ( čistá pitná voda, ne sladké minerálky nebo juice ), vyvarování se mastných jídel, čokolády a pálivých jídel.

Chemický peeling

Jde o léčebnou metodu, která je vhodná při silných projevech akné. Po aplikaci účinné látky dojde k  odstranění povrchových nebo i hlubších vrstev pokožky, záleží na síle použité látky. Po chemickém peelingu se pleť zregeneruje a omladí. Nevýhodou je, že proces tvorby nové pokožky trvá několik dní až týdnů. Po zákroku je pleť červená a lehce podrážděná chemickými látkami, může se objevit olupování kůže. K chemickému peelingu se nejčastěji používají ovocné kyseliny. Před zákrokem se několik týdnů pacient maže speciálními krémy s nízkým obsahem těchto kyselin. Pro úpravu akné je peeling nutné podstoupit několikrát. Léčbu pacientům s diagnostikovaným problémem pleti hradí peeling pojišťovna.